ՀՀ Արարատի մարզ, ք. Արարատ, 060-88-55-55, ararat.municipality@gmail.com
20 փետրվարի 2026 թվականի N 0190
ՀԱՄԱՅՆՔԱՅԻՆ ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՆԴԻՍԱՑՈՂ ՀՈՂԱՄԱՍՈՒՄ ԻՆՔՆԱԿԱՄ ԿԱՌՈՒՑՎԱԾ ՇԻՆՈՒԹՅԱՆ, ԴՐԱ ԶԲԱՂԵՑՐԱԾ ԵՎ ՍՊՍԱՐԿՄԱՆ ՀԱՄԱՐ ԱՆՀՐԱԺԵՇՏ ՀՈՂԱՄԱՍԻ ՕՐԻՆԱԿԱՆԱՑՄԱՆ ԵՎ ՏՆՕՐԻՆՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
Ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության <<Քաղաքացիական օրենսգրքի>> 188-րդ հոդվածի պահանջներով, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2006թվականի մայիսի 18-ի <<Պետական կամ համայնքային հողամասերում գտնվող ինքնակամ կառույցների նկատմամբ պետության կամ համայնքների սեփականության իրավունքների պետական գրանցման կարգը հաստատելու մասին>> թիվ 731-Ն և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 18.05.2006 թվականի <<Ինքնակամ կառույցների օրինականացման և տնօրինման կարգը հաստատելու մասին>> թիվ 912-Ն որոշումների դրույթներով և հաշվի առնելով, որ ՀՀ Արարատի մարզի Արարատ համայնքի սեփականություն հանդիսացող 0.02 հա մակերեսով էներգետիկայի,տրանսպորտի, կապի, կոմունալ ենթակառուցվածքների օբեկտների նպատակային նշանակության գործառնական նշանակությամբ կապի հողամասում ինքնակամ կառուցված, 10․77քմ ինքնակամ հասարակական շինությունը ընդգրկված չէ համայնքային նշանակության քաղաքաշինական համալիր ծրագրերի գոտում, կառույցի պահպանումը չի խախտում այլ անձանց իրավունքները և օրենքով պահպանվող շահերը, վտանգ չիսպառնում քաղաքացիների կյանքին ու առողջությանը, այն կառուցված չէ Հայաստանի Հանրապետության <<Հողային օրենսգրքի>> 60-րդ հոդվածով սահմանված հողամասերի վրա, ինչպես նաև ինժեներատրանսպորտային օբեկտների օտարման կամ անվտանգության գոտիներում, կառուցված չէ քաղաքաշինական նորմերի ու կանոնների էական խախտումներով և չի առաջացնում հարկադիր սերվիտուտ պահանջելու իրավունք․
Որոշում եմ՝
1․ՀՀմարզ Արարատ, համայնք Արարատ, գյուղ Ուրցալանջ 1 հասցեում գտնվող, էներգետիկայի, տրանսպորտի, կապի,կոմունալ ենթակառուցվածքների օբեկտների, գործառնական նշանակությամբկապի 0.02 հահողամասում ինքնակամ կառուցված 10.77քմ շինությունների նկատմամբ ճանաչել Արարատ համայնքի սեփականության իրավունքը:
2.Սույնորոշման 1-ինկետումնշված, օրինական ճանաչված կառույցի և դրանով զբաղեցված ու շինությունների պահպանման և սպասարկման համար առանձնացված հողամասի սահմանները որոշվում են համաձայն թիվ 14112023-03-0082 իրավունքի պետական գրանցման վկայականում արտացոլված հողամաս իսահմաններով (ծածկագիր 03-049-0114-0026):
3.Ինքնակամ կառուցված 10.77քմ. ընդհանուր մակերեսով շինությունները և դրանով զբաղեցված ուդրա պահպանման և սպասարկման համար առանձնացված 0,02հա մակերեսով հողատարածքը գնման նախապատվության իրավունքով, ուղղակի վաճառքի կարգով առաջարկել կառույցն իրականացնող անձին՝ <<ՅՈՒՔՈՄ>> ՓԲընկերությանը: