20 փետրվարի 2026 թվականի N 0182-Ա
ՓՈԽԱԴՐԱՄԻՋՈՑԻ ԳՈՒՅՔԱՀԱՐԿԻ ԳՈՒՄԱՐԻ ԳԱՆՁՄԱՆ ՊԱՀԱՆՋ ՆԵՐԿԱՅԱՑՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
01.01.2026թ. դրությամբ Սարգիս Գևորգի Դարբինյանը / ՀԾՀ՝ 1614720363, գ.Արարատ, Խնկո Ապոր փող․, տուն 51/ համայնքային բյուջեի նկատմամբ փոխադրամիջոցի /BMW 530 մակնիշ, հաշվառման համարանիշ՝ 35GG464/  գույքահարկի մասով ունի՝ 749 241/ յոթ հարյուր քառասունինը հազար երկու հարյուր քառասունմեկ/ ՀՀ դրամ ապառք, որից՝ հարկ 591 761 /հինգ հարյուր իննսունմեկ հազար յոթ հարյուր վաթսունմեկ/ ՀՀ դրամ, հաշվարկված տույժ՝ 157 480/հարյուր հիսունյոթ հազար չորս հարյուր ութսուն/ ՀՀ դրամ, որոնք հաշվարկվել են օրենսդրությամբ սահմանված կարգով: Հարկային պարտավորությունների գծով գումարների վճարումը սահմանված ժամկետից ուշացնելու դեպքում տեղական ինքակառավարման մարմինը որոշում է կայացնում հարկ վճարողից ժամանակին չվճարված գումարը գանձելու վերաբերյալ և այդ մասին պատշաճ ծանուցում վերջինիս:
Ելնելով վերոգրյալից և ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ, Հայաստանի Հանրապետության Հարկային օրենսգրքի 239-րդ, 240-րդ հոդվածներով, «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով, «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 53-րդ, 58-60-րդ հոդվածներով՝
ՈՐՈՇՈՒՄ ԵՄ `
1.  Սարգիս Գևորգի Դարբինյանից հօգուտ Արարատ համայնքի բյուջե /հ/հ 900425105021/ գանձել 749 241/ յոթ հարյուր քառասունինը հազար երկու հարյուր քառասունմեկ/ ՀՀ դրամ  վճարման ենթակա փոխադրամիջոցի գույքահարկի  գումար:
2. Սույն  որոշումը  կարող է վարչական կարգով բողոքարկվել Արարատ  համայնքի ղեկավարին, դրա ուժի մեջ մտնելու օրվանից 2 /երկու/ ամսվա ընթացքում կամ դատական կարգով Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատարան՝ երկամսյա ժամկետում:
3.Սույն որոշման պահանջները չկատարելու դեպքում, «Վարչարարության հիմունքների և  վարչական վարույթի մասին» Հայաստանի  Հանրապետության  օրենքի  88-րդ հոդվածով սահմանված կարգով այն ենթակա է հարկադիր կատարման ՝ Հայաստանի Հանրապետության  ԱՆ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության միջոցով՝ անբողոքարկելի դառնալուց  հետո եռամսյա ժամկետում:
4. Սույն  որոշման կատարման ընթացքի նկատմամբ հսկողությունն իրականացնում է Արարատ
համայնքի ղեկավարը: